Postupak mirenja
01
Sami postupak započinje od odvojenim inicijalnim sastankom, na kojem stranka iznosi svoj problem ili situaciju. Nakon što stranka miritelja ovlasti da službeno pokrene postupak, miritelj kontaktira drugu stranu, iznosi mu prednosti i beneficije samog mirenja, te i s njom dogovara odvojeni sastanak, naravno -ukoliko dobije pristanak. Ukoliko se druga strana u roku od 15 dana ne izjasni o odbijanju ili prihvaćanju postupka – postupak se smatra obustavljenim.
Ukoliko druga strana pristane na mirenje – održava se zajednički sastanak, na kojem stranke ukoliko žele mogu pristupiti sa svojim odvjetnicima,
također i sa osobom od svog povjerenja, s time da se preporučuje da to bude recipročno.
Uspješno završeno mirenje podrazumijeva postizanje usmene ili pismene nagodbe, koja – ukoliko ima kaluzulu ovršnosti – predstavlja ovršnu ispravu (Ovršni zakon N.N. 112/2012, čl.23 toč.6) – ” nagodba sklopljena u postupku pred sudovima časti pri komorama u Republici Hrvatskoj, te nagodba sklopljena u postupku mirenja u skladu s odredbama zakona kojim se uređuje postupak mirenja”.
Postoji nekoliko karakteristika postupka mirenja koje ga razlikuju od sudskog postupka i koje mu daju prednost pred tradicionalnom sudskom parnicom.
Postupak mirenja – načela:
- Načelo dobrovoljnosti
- Načelo neformalnosti
- Načelo ekonomičnosti
- Načelo povjerljivosti i čuvanja tajne
- Načelo nepristranosti izmiritelja
- Zakonitost postupka
NAČELO DOBROVOLJNOSTI
Stranke slobodnom voljom pristupaju postupku, za razliku od sudskog posupka, gdje je odaziv obavezan, odosno neodaziv povlači izvjesne pravne posljedice.
NAČELO NEFORMALNOSTI
Stranke, u dogovoru sa svojim izmiriteljem biraju mjesto, vrijeme i način komuniciranja – sastanci u uredu miritelja,izvan ureda, telefonom, elektroničkom poštom, Zoom aplikacija ili sl.”
Svaki se kontakt odvija u sigurnom i ugodnom ambijentu i ozračju.
NAČELO EKONOMIČNOSTI
Troškovi mirenja su uvijek manji nego troškovi sudskog spora, koji često uključuje i sudske administrativne troškove, vještačenja, troškove izgubljene parnice i sl.
NAČELO POVJERLJIVOSTI I ČUVANJA TAJNE
U cijelom postupku mirenja isključena je bilo kakva javnost, a miritelj ima zakonsku obvezu čuvanja tajne o svemu što je saznao u postupku.
NAČELO NEPRISTRANOSTI IZMIRITELJA
Izmiritelj ni u kojem slučaju ne smije davati prednost jednoj strani u sporu, pri čemu je od najveće važnosti miriteljeva profesionalnost i samokontrola.
ZAKONITOST POSTUPKA
Postupak mirenja vodi se sukladno odredbama Zakona o mirnom rješavanju sporova (NN 67/23). Vrlo važan pravni izvor predstavljaju i smjernice EU i to posebno Smjernica 2008/52/EC Europskog parlamenta od 21. svibnja 2008. o određenim aspektima mirenja u građanskim i trgovačkim predmetima. Izmiritelji djeluju prema etičkim pravilima među kojima je najvažniji Etički kodeks miritelja Hrvatske udruge za mirenje.